Předky tohoto malého psa bychom možná nalezli už v 15. století - na Skotské vysočině a na ostrovech podél Západního pobřeží. Vznikl pravděpodobně na ostrově Skye, kde byli tito "teroures", tedy teriéři, zřemě již v té době chováni - nebo alespoň jejich předkové. Byli to "zemní psi", schopni následovat do nory lišku i jezevce a vypořádat se s nimi. A jen tak mimochodem ještě dokázali udržet chlévy a dvory svých pánů bez potkanů a krys.

Slovo "cairn", které tomuto plemeni v originále dává jméno, pochází z galštiny. V překladu znamená "kámen", "hromadu kamení", ale také "kamenný hrob". Jako jméno pro staré plemeno skotského pracovního psa bylo známo mnohem dříve, než bylo v roce 1909 zavedeno pro tohoto malého teriéra ze Skye, jehož barva většinou odpovídala barevné tónině skotský skal.

Jako samostatné plemeno je kernteriér uznáván od roku 1911. Tehdejší standard, vypracovaný ve skotském Edinburghu, platí v základních rysech dodnes. V minulých desetiletích tohoto malého chlapíka zachánil od toho, aby se musel ryhle přizpůsobovat měnící se módě. Ačkoliv např. v Německu ročně přichází na svět kolem 1000 kernteriérů (u nás výrazně méně), nikdy se nestali módním psem.

Článek časopisu Světem zvířat

23.05.2007 08:24:47
Alfik95
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one